Home » Yorumlar

Start here

Yorumlar

Emlak Yönetimi Çalışanları Eğitiminden Bir Kare
Sertifika Eğitimi

Sektörün “Yetişmiş Personel İhtiyacı” ve Büyüyen “Kalifiye Yönetici” İhtiyacını Gidermek Amacı İle Üniversiteler Bünyesinde Açılan “Toplu Yapı ve Site Yöneticiliği Sertifika Eğitim Programları” ile ilgili deneyimlerinizi, önerilerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz.

Yine  “Toplu Yapı ve Site Yöneticiliği Eğitimi” nin yüksek lisans , lisans ve önlisans programları olarak üniversiteler bünyesinde açılması ile ilgili düşüncelerinizi de bu bölümde paylaşabilirsiniz.

 

2013 © SiteYonetimi.Org 

 Toplu Yapı, Site, Residence, Apartman, Bina Yönetimleri Eğitim, Danışmanlık, Denetim ve Kat Mülkiyeti İlişkileri

Tel  : (+90532) 767 62 60  –   Faks: (0212) 310 24 21

Tüm Bilgi, Döküman ve Resimlerin Hakları Saklıdır.

            SiteYonetimi.Org            

   info@siteyonetimi.org


4 yorum

  • Sayın çetin yılmaz kalaman ;
   Program İstanbul’da düzenlenmekte olup, Anadolu illerinden gelen talep yoğunluğu ilgi çekici olmuştur.
   Şu aşamada programın uzaktan eğitim sistemi ile gerçekleştirilmesi güvenirliliği azaltabilir. Web üzerinde maalesef ismi “sertifika programı olan” çok sayıda yeterliliği kabul edilmeyen eğitimler vardır.
   Anadolu’da yaşayan ve konuya ilgi duyan katılım talepleri için ilerleyen dönemde Ankara merkezli olarak bir eğitim programı gerçekleştirmek üzere çalışmalarımız devam etmektedir.
   Diğer taraftan eğitim programının saat sınırı korunarak Anadolu katılımcıları için 7 gün sürecek ve bir hafta olarak İstanbul’da gerçekleştirilecek konaklama ve yemek imkanı sağlanacak bir program için çalışmalarımız devam etmektedir.
   Şu an başlamış olan programımızda Antalya ve Samsun illerinden katılımcılarımız şartlarını zorlayarak eğitime devam etmektedirler.
   Başka önerilerinizi de bekleriz , ilginize teşekkür ederiz.

 1. Programınıza katılmak isterdim ama istanbula gelmem şu aşamada mümkün değil ancak Çanakkale de açacağınız bir kursa katılırım internet ortamından da güvenli değil demektesiniz o zaman talebinizi yapamayız ilginize tşk ler bana kim gönderdi bilmiyorum ama bir fiil uğraştığım konudur…

  • Sayın Nedim ÖZKAŞ,
   SiteYonetimi.org un data bilgisi sadece toplu yapı, site, apartman yönetimi ile ilgili olan profesyonelleri ve gönüllü yöneticileri içermektedir.
   Bu sebeple tarafınıza mail veya sms yolu ile ulaşılması gayet doğaldır. Yine konuyla ilgili olup eğitim hususu ile ilgilenmeyenler veya artık konu ile ilgili olmayanlar rahatsız edilmemek amacı ile kolaylıkla mail listelerimizden çıkabilirler.

   Sorunumuz şudur. Site, Toplu Konut ve Emlak Yöneticiliği eğitimi aslında en azından 2 yıllık bir önlisans eğitimi haline gelmelidir. Sektörümüzün gelişimindeki en önemli sorun yetişmiş profesyonel açığıdır.
   Yüksek Öğretim Kurumu ve Üniversitelerin “Site, Toplu Konut ve Emlak Yöneticiliği”‘ni halen 2 yıllık önlisans eğitimi bulunan “Emlak ve Emlak Yönetimi” adında Emlakçı ve Gayrimenkul Danışmanı yetiştiren programlardan ayırmak sureti ile yer vermeleri maalesef bir kaç yıl daha alacaktır.

   Sektör profesyonellerinin temel standart bilgilere erişmesini ve standart uygulamaları yerleştirmek adına “Toplu Yapı ve Site Yöneticiliği Sertifika Programlarının” geçici olarak yapılması mecburiyet haline gelmiştir.

   Ancak bu programların konularında ehil, doğru uygulamalara vakıf profesyonel eğiticiler tarafından, içeriği sağlam bir şekilde verilmesi önemlidir.
   Dolayısı ile 8 gün veya 6 günlük sınava tabi olacak sertifika programlarına devam şartı aranmaktadır. Bu şartlar açılan sertifika programlarının güvenirliliğini ve kabul edilebilirliğini tesis etmek içindir.

   Türkiye’de iki tür sertifika verilmesi yasaldır. Biri Milli Eğitim Bakanlığı onayı ile diğeri ise Yüksek Öğretim Kurumu’na bağlı çalışan Üniversitelerin Sürekli / Yaşam Boyu Eğitim Merkezleri vasıtası ile. Diğer adına sertifika programları denilen programların tamamı yasal değildir.

   Uzaktan öğretim zaman ve mekan zorluklarını ortadan kaldırmakla beraber , “Toplu Yapı ve Site Yöneticiliği Sertifika Programları”‘nın önümüzdeki dönemde verileceği bir mecra olacaktır. Bu konuda üniversitelerle temas halindeyiz. Uzaktan öğretim sistemi altyapısını oluşturmuş bulunmaktayız. Kabul edilince bu tip bir uzaktan eğitim sistemini, sınavın ise yerinde yapılacağı bir programı da hizmete alacağız.

   Şüphesiz Ankara ve İzmir illerinde gelecek dönemde sertifika programları açılacaktır. Ancak Çanakkale gibi illerimizde minimum sınıf mevcudu olan 20-25 katılımcının bir araya getirilmesi mümkün görünmemektedir. Eğer programın Çanakkale’de hizmet veren Yönetim şirketlerinin ortak ve çalışan profesyonelleri tarafından ilgi çekeceğini düşünüyorsanız, Çanakkale temsilcimiz olarak sizi atayabiliriz. Sizden dönüşlerle beraber Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Biga Meslek Yüksek Okulu ( Üniversitede bu Meslek Yüksek Okulunda Yönetim ve Organizasyon Bölümü Programında konumuza yakın Kooperatifçilik bölümü mevcuttur) ile temasa geçebiliriz.

   Şu an İstanbul Merkezli programlara Antalya, Samsun , İzmir gibi illerden katılımcılar zorlanarak da olsa hafta sonları İstanbul’a gelerek programa katılmaya gayret etmektedirler.

   Sizden gelen talepler değerlendirilmekle beraber konaklama imkanı yaratılacak (6 veya 7 gün) bir haftalık eğitimler yaz aylarında yapılacaktır. Bu tip çözümler siz değerli katılımcıların yoğun mesaileri içinde hafta sonları İstanbul’a gidiş geliş , bir gece kalma, yol zaman kaybı, 3 veya 4 hafta sonlarının bloke olması , yol ve konaklama masrafları ile maliyetlerinin artmasının önüne geçebilecektir.

   Değerli fikir ve yorumlarınız için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,

   SiteYonetimi.Org

Leave a comment